bezec.eu

12 RAD BĚŽKYNĚ: Jak i s radostí běhat v dešti, překonat komfortní zónu a bezpečně se vrátit domů!

Tipy pro běhání v dešti

Pokud rádi běháte venku, není důvod k tomu, proč byste to nemohli provozovat po celý rok. Při pečlivém plánování a sledování počasí si můžete užívat běhání v horkém, chladném, vlhkém i deštivém období. Důležité je mít vhodné oblečení a dostatečnou zásobu energie a hydratace, zvláště pak u dlouhých běhů.

TIP: Pokud běžíte v dešti, nezapomeňte si vzít světlé oblečení nejlépe s reflexními prvky, aby vás auta dobře viděla

Deštivé počasí nemusí vždycky znamenat, že musíte nutně běh zrušit, nebo běhat doma či v posilovně na běžeckém páse. Navíc, pokud se připravujete na závod, je běhání v dešti docela výhoda. Většina z nich totiž není kvůli dešti zrušena. Pomáhá vám to tedy k lepší přípravě. Budete se cítit lépe připraveni nejen psychicky, ale i fyzicky a případný déšť vás na trati už nepřekvapí. Navíc, když prší, dochází často ke snížení teploty vzduchu, což může běhání v horkém létě ulehčit. Bude pro vás méně namáhavé, a to vám může i pomoct zvýšit vaši výkonnost a dosáhnout lepších časů.

V následujícím textu se dozvíte několik tipů, díky kterým budou vaše tréninky za deště bezpečnější a pohodlnější.

1. Situace, kdy je lepší běh raději vynechat nebo zůstat doma na páse

Zatímco “příliš chladno” nebo “příliš horko” záleží obvykle na osobních preferencích a pocitovém vnímání každého jedince, můžou nastat situace, kdy je vhodné raději zamířit na běžecký pás nebo běh zcela vynechat. Jedná se především o extrémní povětrnostní podmínky, jako je velmi mrazivé počasí s teplotou pod minus 10 stupňů Celsia, kdy se zvyšuje riziko omrzlin a ostatních zdravotních komplikací. Pokud teploty dosáhnou tohoto extrémního chladu, raději zůstaňte doma, nebo navštivte nejbližší fitness. Opačný případ nastává, pokud je počasí příliš horké s vysokými teplotami pohybujícími se nad 35 stupňů Celsia a s vlhkostí vzduchu vyšším než 70 nebo 80 %.

2. Neběhejte během bouřky

Běhání v samotném dešti je naprosto bezpečné, pokud ale se v okolí vyskytne bouřka, hřmí a jsou vidět blesky, nechte běhání na doma a raději zamiřte na pás. I když běh milujete, nestojí vám to za riziko, že by vás mohl zasáhnout blesk.

3. Noste kšiltovku

Kšiltovka je tou nejlepší volbou při běhu v dešti. Zabrání dešti, aby kapky padaly přímo do očí a vy tak i v silnějším lijáku lépe uvidíte na trať. Při výběru kšiltovky si nezapomeňte předem promyslet, v jakých teplotách a v jakém ročním období ji budete nosit. Pokud je teplo a déšť, zvolte si raději prodyšnou s dostatečným odvětráváním, abyste se nepřehřívali.

Pokud je chladno, deštivo a větrno, zvolte kšiltovku ze silnějších materiálů a přes ni si klidně nasaďte fleecovou čelenku, která navíc ochrání i vaše uši. Čelenka také pomůže zabránit tomu, aby vám kšiltovku při případném silném poryvu odfoukl z hlavy vítr.

4. Oblékejte se ve vrstvách

Pokud je velmi chladné a deštivé počasí, je lepší obléknout si několik vrstev. Nejdůležitější je vrstva, která je nejblíže vašemu tělu. Používejte oblečení, které je ušito z tzv. technických tkanin. Jedná se např. o polypropylen nebo CoolMax, které odvádějí vodu a pot od pokožky.

Vaší vnější vrstvou by měla být větru a vodě odolná bunda nebo vesta. Nenoste obyčejnou nepromokavou pláštěnku do deště, protože by zadržovala vlhkost a teplo u těla a akorát byste se zapařili. Také se vyhýbejte bavlně (včetně ponožek), protože ta má tendenci absorbovat vodu. Pokud vás takovéto počasí přistihne přímo na závodech, doporučuje se si z velkého pytle na odpadky vyrobit pláštěnku a to tak, že vystřihnete průramky a otvor u krku. Jakmile závod odstartuje, začnete se po několika metrech zahřívat a už ji nebudete potřebovat. Snadno ji pak strhnete a vyhodíte cestou. Zabráníte tím úplnému promočení ještě před samotným závodem a na trať vyrazíte relativně v suchu.

5. Nepřehánějte to s přílišným vrstvením

Příliš mnoho vrstev oblečení je jednou z největších chyb, kterých se běžci dopouštějí, když vyrážejí na běh za deště. Oblékněte se do takových teplotních podmínek, jako by bylo sucho a cca o 10 stupňů Celsia více. Samotné vrstvení vás v suchu neudrží. Pokud neběžíte s deštníkem nad hlavou, stejně tak jako tak zmoknete. Takže pokud na sobě budete mít spoustu vrstev, budete mít na sobě jen zbytečně více mokrého a těžkého oblečení. A to nechcete!

6. Buďte viditelní

Pokud běžíte po silnici a to nejen za silného deště, je důležité, abyste byli viditelní pro řidiče a předešli tak zbytečným nehodám. Berte v úvahu, že pokud se ocitnete na vozovce a navíc ještě prší tak silně, že sotva vidíte na cestu před sebou, je pravděpodobné, že stejně tak to má i řidič – nevidí skoro nic.

Proto si zvolte svrchní vrstvy oblečení takové, které jsou velmi světlé a nejlépe s reflexními prvky. Také je dobré mít s sebou čelovku, kterou můžete v případě potřeby a snížené viditelnosti rozsvítit. Při běhu v dešti mají řidiči nejenže často zhoršenou viditelnost, ale většinou ani neočekávají, že by se na silnici pohybovali běžci.

7. Noste správnou obuv

Je důležité nosit boty s dobrou trakcí, aby lépe přilnuly k povrchu. 

Počítejte s tím, že trasa, po které poběžíte, bude během deště kluzčí a tím i nebezpečnější. Pokud v tomto případě máte podrážku vašich bot opotřebovanou, riziko případného úrazu se tím značně zvyšuje a situace se tak stává daleko více nebezpečnou. Zda vaše běžecké boty ztratily správnou trakci, zjistíte jednoduše pohledem na podrážku. Navíc, pokud jsou boty značně opotřebované a k tomu ještě potrhané, znamená to, že byste je měli co nejdříve vyměnit.

Chystáte-li se na závod a už před startem dost prší, obujte si raději starší boty i ponožky. Boty a ponožky, v kterých plánujete závodit, si uschovejte do igelitového sáčku. Těsně před startem se přezujte do suchého. Když ale prší hodně silně, většinou se nevyhnete tomu, že boty včetně ponožek budete mít, tak jako tak, úplně promočené. Tady pak hrozí vznik puchýřů, které jsou velmi bolestivé a dlouho se hojí. V tomto případě se doporučuje, zvláště v případě delšího závodu, navléct na suché ponožky igelitové pytlíky, které zabrání úplnému promočení ponožek a eliminují tvoření nepříjemných puchýřů.

8. Předcházejte odřeninám

K odřeninám může dojít při běhu za sucha i za deště. V případě promočení se ale riziko zvyšuje. Pokud plánujete běžet delší dobu a chcete předejít případným odřeninám, namažte si části těla, kde je předpoklad, že se odřete nebo se vám udělají puchýře, nějakým mastnějším krémem. Doporučuje se např. indulona nebo čistá vazelína. Jde se zejména o ty části těla jako jsou chodidla, vnitřní strana stehen, podpaží, u žen linie sportovní podprsenky a u mužů bradavky. 

9. Chraňte si elektroniku

Mobilní telefon uložte do sáčku na zip nebo do vodotěsného pouzdra. Sluchátka na běh v dešti raději vůbec neberte a nechte je doma. Stejně se budete potřebovat věnovat okolnímu provozu a navíc nechcete, aby vám je déšť zničil. Pokud nemáte sluchátka s háčky, mohly by vám navíc lehce vypadnout a ztratíte je tak úplně. Ani si toho nemusíte hned všimnout. Co se týče běžeckých hodinek – většina z nich je voděodolná, ale zdaleka ne všechny. Pokud tedy hodinky nosíte i při běhu v dešti, předem si raději zkontrolujte jejich specifikace, abyste znali omezení a vydržely vám dlouho plně funkční.

10. Sledujte běžeckou trať a svůj krok

Předně – pokud už se rozhodnete běžet za deště, je lepší běhat ve dne než za tmy, kdy je snížená viditelnost a zvyšuje se tak nebezpečí případných úrazů. Pozor byste si měli dávat vždy, ale běhání v dešti navíc znamená, že musíte být obzvlášť opatrní, protože silnice a cesty jsou kluzké. Doporučuje se dělat menší kroky, a především dávat pozor na správný došlap. Je to podobné jako byste běhali na trase s tím vědomím, že na ní může být spousta kořenů, kamenů nebo větví, o které byste mohli zakopnout. Extra pozor si dávejte, abyste nešlápli do nějaké díry nebo velké louže, která může být její předzvěstí. Ideálně si vyberte trasu, kterou dobře znáte, aby vás při běhu v dešti nic nepřekvapilo.

Běhejte uvolněným a klidným tempem. Pamatujte, že vaše výkonnost při dešti závisí na podmínkách, ve kterých běžíte. Počítejte s tím, že čím silnější bývá déšť, tím je pravděpodobnější, že váš výkon utrpí. Připravte se na to, že možná nebudete podávat tak dobré výsledky jako obvykle. Snažte se nezaměřovat se na vaše tempo! Běžte podle pocitu a soustřeďte se spíše na vaši bezpečnost než na rychlost.

Naslouchejte svému tělu a v případě potřeby upravte tempo nebo vzdálenost. Když se necítíte dobře, není ostuda zpomalit nebo i zkrátit si trasu.

Stejně tak i dbejte na varovné příznaky vyčerpání z horka nebo podchlazení. Vyčerpání z horka může předznamenat přicházející náhlá únava, nevolnost, závratě, bolesti hlavy a zmatenost, zatímco příznaky podchlazení vypadají jako nadměrné třesení, vyčerpání, zmatenost, nezřetelná řeč a ztráta paměti. Pokud pocítíte některý z těchto příznaků, raději ukončete běh a vyhledejte pomoc.

11. Co nejrychleji se převlékněte z mokrého oblečení

Když doběhnete, většinou cítíte teplo. Nezapomínejte ale, že jste pořád mokří. Je potřeba se co nejrychleji převléknout do suchého oblečení. V opačném případě hrozí zvýšené riziko prochladnutí, které je způsobeno vaším náhlým snížením tělesné teploty po skončení aktivity.

Následně se jako po každém běhu nezapomeňte dostatečně hydratovat a lehce protáhnout. Dobré je k tomu použít i pěnový válec. Někdy se totiž bolestivost po studeném běhu může druhý den pěkně vymstít.

12. Vysušte si boty

Když se vrátíte z mokrého běhu nebo závodu, nezapomeňte se také postarat o své běžecké boty. Vyndejte z nich vložky a vycpěte je zmačkanými novinami. Díky tomu si boty udrží svůj tvar a rychleji vyschnou. Nedávejte je do sušičky na prádlo ani blízko topení. Mohou se srazit nebo zdeformovat, takže vám pak už nemusí správně sedět.

Slovo na závěr

Nejtěžší věc na běhání v dešti je často právě v úplném začátku běhu. Jakmile se ale rozhodnete vyrazit a začnete se hýbat a postupně i zahřívat, většinou zjistíte, že vás to vlastně baví. Navíc je to další skvělý nástroj k tomu, jak poznat sami sebe. Ocitnete se v nekomfortní zóně. Posílíte tím tak i svou psychickou odolnost a v tu chvíli budete mít pocit, že zvládnete každou překážku, která se vám postaví do cesty. Zkrátka, budete si připadat jako drsňáci!

A na konec nezapomínejme ani na staré dobré rčení: “Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.”

Post a comment: