bezec.eu

25 rad jak se znovu zamilovat do běhu!

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Zjistili jste, že se do běhu začínáte nutit? Už to není taková zábava? Odkládáte běh na další hodinu? Nebo vás dokonce přestalo bavit běhat? Nevzdávejte to, změňte to. Stačí málo a už se nebudete moci nabažit vzrušení. Zde je 25 tipů, které vám zaručeně pomohou. Běhání je nuda. Příliš únavné. Bolí to. Je to osamělé. A nepřináší okamžité výsledky. Nesouhlasíte? I když si nemyslím, že tyto výmluvy jsou nemístné (nebo dokonce pravdivé), chápu, že běhání není láska na první pohled pro každého, kdo se rozhodne zavázat si tkaničky a vyrazit do ulic. 

Pokud jste úplný začátečník a první kroky v běhání vám připadají skličující, nebo pokud už běháte, ale upadli jste do otravné rutiny, jsme tu pro vás, abychom vám pomohli dostat se na správnou cestu.

1. Zapomeňte, co bylo

Ať cítíte jakékoli pochyby nebo strach související s během, zapomeňte na ně. „Zapomeňte na trenéra, který vás nutil běhat za trest. „Vymeťte si z hlavy dětské vzpomínky, kdy jste nebyli „sportovcem“. Že vás v dětství nebavilo běhat, vůbec neznamená, že by pro vás nemohl být běh zábavou dnes!“ Klacky pod nohy nám hází hlavně naše vlastní hlava. „Být běžcem není o rychlosti nebo zručnosti, je to o nastavení mysli. Jestli běžíte kilometr 2 minuty nebo 10 minut je fuk, jediné na čem záleží, je chuť nazout boty a těšit se, až vyrazíte ze dveří.“

2. Nastavte si cíl

Stanovení cíle pro každý běh je důležité, uvidíte svůj pokrok a budete mít dobrý pocit z úspěchu. “Když jsem začínal běhat, používal jsem podél cesty lavičky. Při každém dalším běhu jsem si stanovil cíl uběhnout o jednu nebo dvě dál. Samozřejmě si můžete dát i kreativnější výzvy, například oběhnout tři různé parky během jednoho běhu nebo všechny mosty přes Vltavu v Praze..

3. Zpomalte

Když začínáte běhat, vůbec si nevšímejte rychlosti. Spoustu lidí odradí v začátcích to, že se snaží běžet rychle. Vyběhnou, běží na doraz, zničí se. Cítí se znechuceně a jsou demotivovaní. Běhejte v konverzačním tempu, tedy tak, abyste byli při běhu schopní normálně mluvit. Přestože možná máte pocit, že když to nebolí, nesportujete dost intenzivně, buďte si jistí, že si vybudujete aerobní vytrvalost a naučíte své tělo efektivně pracovat, což jsou pro běh klíčové faktory.

4. Vytáhněte ven kamarády

Ano, když běžíme sami, můžeme se cítit izolovaní, ale je toho tolik, o čem se dá mluvit. “Domluvte si schůzku s kamarádem, kterého jste dlouho neviděli, a jděte si společně zaběhat!” Běhání může být také skvělou romantikou: “Studie prokázaly, že páry, které spolu běhají, se nerozcházejí. Vezměte tedy svůj objev na krátkou procházku nebo probuďte nové vášně ve svém dlouhodobém vztahu. Oheň, který se rozhoří po běhu, může spálit další kalorie – víte, o čem mluvím ;-).”

5. Hrajte hry

Vzpomínáte si na všechny ty hloupé cestovní hry, kterými se vás rodiče snažili zabavit při dlouhých cestách autem? Teď se můžou hodit! Hrajte se spoluběžcem slovní fotbal, nebo hledejte písmena celé abecedy na cedulích okolo cesty.

6. Objevujte nové cesty

Kdybyste každý den obědvali to samé, poleze vám jídlo za chvíli krkem, a stejné je to s běháním. Pachtit se každý den stejnou trasou, to brzy omrzí. Vyberte si pro běh místo, které je něčím výjimečné: „Nemusí to být nic složitého, stačí spadané listí v parku, nebo západ slunce u řeky. Já se do běhu zamiloval na podzim, v lese. Cestujte za během, vyplatí se to: „Běh je nejlepší způsob, jak poznávat a objevovat nová místa.“

7. Hýčkejte se

Nechci, aby to znělo povrchně, ale někdy je nové vybavení to, co motivuje. „Super běžecký outfit mě nutí běžet rychleji a déle. Když mám čas (a peníze), koupím si buď nové boty nebo tílko, jako odměnu za všechnu tu tvrdou dřinu. „Když je to něco, v čem chci později běžet závod, můžu to předem otestovat!“

8. Happy end!

Kdybyste se na konci těžkého běhu mohla na něco těšit, co by to bylo? Co třeba „Pivo! Doporučuji vám zakončit běh jedním dobře vychlazeným! Doběhněte si s kamarádkou nebo přítelem do oblíbené restaurace na dobrý brunch! Ať žije runch! ☺“ Někdo běží na zmrzlinu, někdo kochat se mláďátky v ZOO koutku. Dopřejte si cokoli, na co se budete těšit!

9. Vstávejte se sluncem

Změna denní doby, kdy budete běhat, má velký vliv na výkon i celkovou náladu. I když vyhrabat se ráno z teplé postele je kruté, mnohé studie prokázaly, že ti, kdo běhají ráno, získají víc než jen krásu východů slunce. Vědci tvrdí, že ranní běžci mají víc energie, menší chuť k jídlu a lépe spí, než ti, kdo běhají večer.

10. Prozkoumejte okolí

Choďte do blízkého běžeckého obchodu a klubů, určitě potkáte pár lidí, se kterými můžete běhat společně. „Zodpovědnost a tlak nepřestávat ve skupině funguje, bez ohledu na to, že cítíte únavu nebo počasí není zrovna ideální“.. Běžecká komunita vám umožní poznat lidi s podobnými zájmy a cíli, jsou fajn, je s nimi zábava a hlavně rádi pomáhají ostatním.

11. Sluchátka do ucha!

Propadají-li běžeckému splínu, hodně běžců sáhne po hudbě. Je to úžasná kombinace: „Můžete se třeba stát rockovou hvězdou vlastního hudebního videa, co natočíte při běhu! Čas vám rychle uteče.“ „Když vím, že song trvá třeba 7 minut, vím, že během něj uběhnu odhadem 1,250m. Hudbu si schovávám na dny, kdy opravdu nemám náladu, protože mě umí nakopnout. Je dobré si zorganizovat playlist podle BPM (tepů za minutu), ale zařaďte i podcasty nebo scénky ze stand-up komedií.

12. Zkuste trail

Výsledky překladu

Zvolte si cílový jazykČeština

Trailový běh není v žádném případě nudný. “Než jsem objevil trailový běh, nemyslel jsem si, že bych mohl běhání milovat víc, ale od svého prvního běhu ULTRA v Novohradských horách vím, že běhání v přírodě je vzrušující a úžasný sport.

13. Čtěte, stojí to za to

Hledejte zdroje informací, které vás budou motivovat k tomu, abyste se stále učili nové věci a uplatňovali je v praxi. A přesně to je cílem našeho webu Běžec. Už teď vám mohu prozradit, že na vás čeká více než 370 špičkových článků o tréninku, výživě, zdraví, ale i články pro úplné začátečníky nebo tréninkové plány, ale i běžecké virtuální výzvy, běžecký podcast .. Občas navštivte naše webové stránky nebo FB stránku Běžec , kde budeme pravidelně sdílet obsah.

14. Do naha!

Ne doslova, mám na mysli to, abyste občas odhodili technologické vychytávky. Jste-li běžec závislý na měřidlech tepu, kalorií, převýšení atd., zkuste je příště nechat doma. Bez chytrých hodinek, které vám hlídají rychlost na kilometr a spálené kalorie, si užijete radost ze samotného běhu. Běh čistí hlavu, uvolňuje stres, odhodíte při něm starosti. Jste jen vy a cesta.

15. Pomáhejte!

Myslím, že žádný jiný sport není tak spojený s charitou jako běh. Pokud nemůžete najít vlastní motivaci k běhání, udělejte to pro nějakou věc. Najděte si běhy nebo virtuální výzvy pořádané na podporu různých neziskových organizací.

16. Berte běh jako schůzku

Není to zrovna vzrušující, ale naplánovat si běh dopředu v kalendáři dobře plní svůj účel. „V denním plánu vidím, že je to jen 30 nebo 60 minut času z celého dne, a i když běžím pomalu, je to lepší než nic!“

17. Naplno fanděte!

Zažít běžeckou událost jako divák, třeba se zvoncem v ruce, je jedním z nejlepších způsobů, jak v sobě zažehnout vášeň pro běh. Jděte fandit k cílové rovince místního běhu. Vzrušení a radost závodníků v cíli vás nakazí. Připomeňte si tím, proč běh miluje: „Běžecká komunita je úžasná, už proto, že mě vytáhla z mé (hodně introvertní) ulity.“

18. Závodit! Závodit! Závodit!

Vyberte si některý z nadcházejících závodů a opravdu zaplaťte registrační poplatek. Když do závodu vložíte peníze, nebude se vám chtít flákat trénink. Vybrat si můžete jakýkoli závod – barevné běhy, běhy bahnem, maratony. Zažít atmosféru závodů je neuvěřitelně motivující a inspirující. Pro začátek si najděte třeba místní 5K závod.

19. Šlápněte do toho!

Rychlostní trénink můžou bolet (no dobrá, bolí a to hodně), ale můžu slíbit, že se rozhodně nebudete nudit. „Běh je jednoduchý,“ řekne každo kdo již běhá: „A vyhnout se nudě je ještě jednodušší. Může to znít trochu tvrdě, ale vyzkoušejte běhy do kopce, třeba jen kvůli změně scenérie nebo si vyberte intervalový trénink a běžte okruh, kdy budete jen měnit rychlost.“

20. Buďte on-line

Pokud vás zajímají naše vybrané tipy, více jich najdete online! Běžecká komunita je obrovská a každý vám rád poradí, takže se podělte a popovídejte si ve skupině Běžec+ a Hubneme Během. Nezapomeňte sdílet fotografie svých úspěchů nebo záběry z běhu.

 21. Měřte své úspěchy

Veďte si záznamy svého běžeckého života. Jste-li analyticky založení, můžete si vést excelovou tabulku, nebo využívat internetové stránky, např. Endomondo nebo Strava. Jak se budete zlepšovat a cítit v běhu větší jistotu, můžete se podívat zpět a mít hmatatelný záznam vašeho pokroku. Jste svým pokrokem ohromení? Je asi čas na pořádnou odměnu!

22. Postavte se výzvám!

Uběhli jste několik závodů na 5 km a chcete se posunout dál? Přihlaste se za pár měsíců na závod, který je momentálně trochu nad vaše síly. Možná je to běh do kopce, přespolní běh nebo nová vzdálenost – cokoli, co vám pomůže nespadnout do pasti nudy a rutiny. Od srpna se také můžete připravovat na závody v rámci naší plánované celoroční virtuální výzvy Běžce+, kde můžete sledovat, kolik kilometrů jste uběhli a jak jste na tom ve srovnání s ostatními.

23. Plňte předsevzetí!

Můžete třeba následovat rozhodnutí jednoho z bloggerů, uběhnout každý den v roce 1 míli (tedy 1,6km). Myslím, že není nutný až takový extrém. Zkuste kratší období, např. od Dušiček do Nového roku v zimě a od Mezinárodního dne dětí do prvního dne školy v létě. Pořád je to těžší než to vypadá, ale je to skvělý způsob, jak si udržet motivaci a odpovědnost.

24. Udělejte si pauzu

Spousta běžců se shoduje, že svůj opravdový vztah k běhání si uvědomili, když běh na čas vypustili. Je běh opravdová láska nebo úhlavní nepřítel? „Když běh opravdu nesnášíš a jsi unavený všemi triky, jak se k němu donutit, možná běh opravdu není sport pro tebe, nebo není teď ten vhodný čas, abys běhal“. A je to tak, láska k běhu se nezrodí přes noc. „Je to jako mít vztah. Nejdřív se ti to líbí; pak se ti to líbí hodně, pak se ale něco stane a potřebuješ pauzu. Pak se do vztahu vrátíš a uvědomíš si, jak moc ti to chybělo. A v tu chvíli se zamiluješ.“

25. Chtít běhat

Stát se běžcem, znamená vnímat cenu každého kroku, který udělám. Je potřeba, abyste opravdu chtěli uběhnout běh, který jste si určili. Chcete-li zaběhnout maraton, vidina jeho cíle vás vede každým tréninkovým během, i když se vám zrovna běžet moc nechce. Chtění dosáhnout cíle musí být vždy silnější. Je velmi důležité vědět, PROČ běžím.

Jedna kamarádka mi napsala: „Díky běhu se cítím naživu, plná síly a pevně spjatá sama se sebou.“

Možná není běh pro každého, ale když to nezkusíte, nebudete to nikdy vědět jistě. Tipy v tomto článku vám mohou pomoci si běh alespoň zpříjemnit, najít v něm zábavu. Když už běhat začnete, pamatujte, že je to nejen fyzický boj, je to i boj mentální, nebude to vždy jen zábava, to si můžete být jistí. Ale když se vám podaří nalézt v sobě duševní sílu překonat první těžké běhy, následující budou opravdová bomba!

Post a comment: