8 způsobů, jak přežít běh na sněhu a ledu
AUDIO VERZE ČLÁNKU
|
Jasně, není to snadné, vyběhnout v takovém počasí na 10K, ale upřímně, není nic krásnějšího, než dělat první stopy v čerstvě napadaném sněhu, zrovna když se slunce probouzí. Taky jsem si našla pár věcí, co mi zimní běh usnadňují, a mám pro vás několik tipů. Klíč k úspěchu? Navrstvené oblečení, plánování dopředu a bezpečnost.
Přezujte se.
Super minimalistické boty, ve kterých se na letních trailech cítíte cool, vám ve sněhu a na ledu moc neposlouží. I když se nechcete nazout do plně zimní obuvi nebo používat nesmeky (např. Yaktrax), měli byste být obuti do teplejších bot se silnější podrážkou, abyste zabránili promrznutí prstů a zajistili si lepší přilnavost k povrchu.
Vyměňte běžecké boty za sněžnice.
Pohyb na sněžnicích posiluje srdce, tak proč nevyužít tuhle sezónní možnost pohybu na čerstvém vzduchu? Při chůzi na sněžnicích vás budou kvadricepsy pálit jako při žádném jiném tréninku, navíc nehrozí podklouznutí, nebo uklouznutí z kopce dolů (což se na uklouzaném svahu jinak stane raz dva).
Ve vysokém sněhu kolena nahoru.
Váš běžný běžecký styl bude potřeba ve vysokém sněhu poupravit. Bude to vypadat víc jako poskoky než běh, když se budete dostávat skrz vyšší vrstvu čerstvého prašanu. Berte to jako jiný typ tréninku. Když se budete prodírat sněhem, rychlost vašeho pohybu se sníží, ale vaše svaly budou pracovat mnohem víc, než by pracovaly na suchém asfaltu.
Dejte přednost sněhu před ledem.
Osobně dávám v zimě přednost přírodním cestám z jednoho prostého důvodu: chodníky kloužou. Silnice a chodníky jsou ošetřovány rozmrazovacími prostředky, sníh se tedy roztaje, voda pak namrzá a vytváří na chodnících a vozovkách kluziště. Přírodní cesty mají, na druhou stranu, tendenci být udusané, běh je tedy riskantní i zde, ale přesto je tu menší šance, že se z něj stane improvizovaný trénink ledního hokeje.
Očekávejte pád…
Lidé vás uvidí tuto zimu spadnout minimálně jednou, když budete běhat na sněhu a ledu. Přes tuto trapnost se však přeneste: Jediný důvod, proč ostatní setrvají ve vzpřímené poloze, je ten, že neběhají dost rychle nebo tolik nemakají. Běžíte-li po ledě, zaměřte se na držení chodidel blízko země a dělejte krátké kroky. Když se ocitnete na hodně kluzkém povrchu, nehrajte si na hrdiny a nesnažte se tím místem propálit. Zpomalte do chůze a šetřete své boky.
… a pohmožděniny ošetřete co nejdřív.
Když upadnete ve sněhu, je to legrace. Pokud upadnete na ledu, velmi pravděpodobně budete mít na boku parádní modřinu. Hned jak se dostanete domů, místo zaledujte, abyste zahájili léčebný proces. Když je následující den místo bolestivé, dopřejte si volno, neběhejte, jestli je ale bolest snesitelná, jděte se projít, abyste zvýšili potřebné prokrvení. Čím víc se zvládnete hýbat, tím méně postižené místo ztuhne.
Bezpečnost!
V tomto ročním období bychom měli nosit výrazné barvy, oblečení s dobře viditelnými doplňky a mít u sebe světelné prvky, když se běh protáhne přes západ slunce, ať už nechtěně, nebo plánovaně. Když kolem cest poletuje rozfoukaný sníh, řidiči vás mohou snadno přehlédnout, buďte tedy tak viditelní, jak jen to dokážete!
Užívejte si zimní období.
Pokud v mizerném počasí, jako je sníh a led, běhání nevyhledáváte, bude to pro vás tvrdá zima. Naučte se raději milovat svou sílu vyběhnout ven a makat, i když mrzne, až praští. Rozšoupněte se a kupte si pořádné zimní vybavení nebo se po běhu rozmazlujte v sauně nebo si dejte horkou vanu. Nezapomeňte na pořádnou koulovačku s vaším běžeckým parťákem, jen tak, pro srandu
Post a comment:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.