Běhání v dešti? Dodržuj 6 pravidel a bude tě to bavit!
AUDIO VERZE ČLÁNKU
|
Pokud jsme zdraví, neexistuje počasí, snad s výjimkou tornáda, tsunami, horského blizardu a podobných extrémů, jež by nám mohlo zabránit v tréninku a už vůbec ne v účasti na závodě. Matka příroda si nám do cesty může postavit co chce, ale běhání v dešti není přece důvod rušit trénink, natož pak neběžet závod. Zvláště pokud se na něj dlouho připravujeme. Prostě poběžíme – v horku, mrazu, dešti, větru, sněhu, mlze, čemkoliv. Na svou odolnost vůči klimatickým podmínkám jsme právem hrdí. Naše hrdost by však nikdy neměla přerůst ve slepou pýchu. V souboji s přírodou zdárně obstojíme jen když ji budeme plně respektovat a přizpůsobíme se momentálním podmínkám.
Až vás tedy jednou ráno, a třeba také v den závodu, probudí bušení dešťových kapek na okenních římsách, musíte v prvé řadě zachovat klid. Potom byste měli provést určitá opatření. V opačném případě vás čeká (místo uspokojivého výkonu a kdo ví, možná i výsledného času)v lepším případě deprimující výsledek a v tom horším zranění nebo nemoc. V našich zeměpisných šířkách se k takovémuto počasí navíc ještě přidává pořádná zima a bohužel je to realita velkého množství hlavně podzimních a zimních závodů, s kterou je třeba počítat.
Zmíněné vychytávky pro běhání v dešti jsou v zásadě dvojího druhu – ty, jimiž ošetříte svou deštěm zdeprimovanou mysl, a potom ty praktičtější, zaměřené spíše na fyzické aspekty závodu. Dělicí čára mezi oběma skupinami je ovšem velice tenká a křehká. Důležité je neopomenout nic, protože každá jednotlivost má vliv na všechny ostatní. Jedině dohromady a společně vám správně promyšlené předzávodní kroky mohou dopomoci k dobrému výkonu víceméně za jakéhokoliv počasí.
Pokud jde o duševní přípravu, doporučujeme minimálně následující:
1. přizpůsobte svoje očekávání na běh v dešti
Bez ohledu na to, zda patříte k běžecké elitě nebo k těm, kteří na olympijské hry ani mistrovství světa jako soutěžící nikdy nepojedou, je potřeba smířit se s tím, že počasí může někdy nastolit takové podmínky, že dosažení plánovaného času pro vás bude prostě nemožné. Lpět za každou cenu na vytouženém čase je pak kontraproduktivní až nesmyslné. Při stanovení plánovaného tempa a konečného času totiž většinou vycházíme z ideálních podmínek. Jestliže hustě prší a do toho ještě fouká silný protivítr, nemusíme být jadernými fyziky, abychom si spočítali, že původní výpočty za těchto okolností logicky nemohou vést ke stejným výsledkům. Běhání v dešti má na výsledný čas významy vliv.
2. závoďte a nebojte se běhání v dešti
Dobrým způsobem, jak uspět za špatných povětrnostních podmínek, je přestat se zabývat tím, jakého času lze dosáhnout. Prostě si jen závod užijte. U vytrvaleckých vzdáleností jsme zvyklí na to, že nezřídka běžíme spíš proti ubíhajícímu času než proti ostatním. Výsledné umístění v masových akcích pro nás mívá menší cenu než konečný čas. A tento pohled není úplně ten správný.
Při běhání v dešti je to jiné. Když na to máte, soustřeďte se na vítězství v závodě. Když na to nemáte, zkuste uspět ve své věkové či jiné kategorii nebo alespoň porazit zbytek skupinky, ve které jste celou dobu běželi. Zkoušejte nastupovat, pokoušejte se na někoho dotáhnout nebo setřást toho, kdo je s vámi. Užívejte si závodění v jeho nejčistší podobě. A jen tak mimochodem sbírejte cenné závodnické zkušenosti. Připravujte se na příště, až budou podmínky ideální a vy opět budete na startovní čáře zdraví, dobře vyspaní a v nejlepší formě a náladě.
3. uvolněte se, když běžíte v dešti
Studený déšť, vítr, špatná viditelnost, to všechno může zvýšit naše předstartovní napětí a do značné míry ovlivnit naši fyzickou a psychickou pohodu. Zadívejte se někdy pozorně na lidi na chodníku. Když prší, krčí se ve snaze schovat hlavu mezi ramena, jejich ústa jsou pevně sevřená a pohyby křečovité. To rozhodně není stav, ve kterém se dá úspěšně závodit. Jakmile jste se už jednou rozhodli, že se závodu zúčastníte, smiřte se s tím, že zmoknete. Není dobré se snažit vyhýbat se každé kapce. Pokud dobře zvolíte oblečení na běh v dešti, ani vám nemusí být zima. Jediné, co musíte udělat je, postavit se nepříznivým okolnostem čelem a vytěžit z nich co nejvíce pozitivního. Běhání v dešti vnímejte jako svoji výzvu a při závodě se s ní poperte!
O nic méně důležitá věc než je stav naší mysli, je samozřejmě také věc stavu našeho těla. O to více to platí v případě mizerného počasí. Následující doporučení v žádném případě nemusíte považovat za to jediné, co pro sebe za nepříznivého počasí můžete udělat. Shrnujeme zejména ty nejběžnější.
4. vyběhněte v suchém oblečení
Snažte se co nejvíce o to, abyste závod zahájili v suchém oblečení a v suchých botách. Vlhko a zima totiž vedou ke ztuhlým svalům, ohrožují nás zraněním a výrazně zhoršují náš výkon. Jestliže prší a vy se musíte dostavit na start dlouho před výstřelem (např. u závodů s velkým počtem účastníků), oblečte si pláštěnku do deště nebo pončo. Věci (včetně bot), ve kterých nakonec poběžíte, si vezměte s sebou zabalené třeba v igelitové tašce, aby nepromokly.
Na startu závodu, kdy bude potřeba, abyste nějakou dobu čekali připraveni na místě, jistě najdete nějakou možnost (i kdyby to měl být jenom mobilní záchod), kde se těsně před vyběhnutím převléknout. Předem však myslete na to, komu nebo kam dáte svoje odložené věci. Přestože na to často myslí sami pořadatelé, vždy je rozumné mít záložní plán. Přispějete tím i své psychické pohodě, což je před závodem v takovýchto podmínkách obzvlášť důležité.
Další dobrou a účinnou pomocí, zvláště v případě velmi silného deště, může být překvapivě obyčejný (raději ovšem nepoužitý) pytel na odpadky s vystřiženým otvorem pro hlavu. Můžete ho mít na sobě i na prvních kilometrech ostrého závodu, postupem času by neměl být problém ho sundat a podat pořadatelům na trase.
Pokud se nechcete nebo nemůžete převlékat a budete oblečeni rovnou v závodním, hoďte přes sebe „pláštěnku“ z hliníkové folie (někdy dávají sami pořadatelé), která vás bude chránit jak před deštěm, tak i před chladem.
5. při běhání v dešti se udržujte v teple
Za deště, ve větru a při teplotách do 10 ºC hrozí hypotermie – stav, při kterém tělesná teplota klesá pod hodnotu nezbytnou pro normální fungování metabolismu a tělesných orgánů. To se týká hlavně dlouhých závodů, jakými jsou maratony a ultramaratony. Při nich je naše tělo po dlouhou dobu vystaveno povětrnostním podmínkám, jež mu neumožňují produkovat dostatek tepla pro zahřátí.
V takových případech byste se neměli řídili pravidlem, že vždy je lepší mít na sobě méně oblečení, než si myslíme, že budeme potřebovat. Obléci byste se měli raději více než méně. Zvláště vhodné pro tyto účely jsou věci, které se později dají snadno svléknout – rukavice, čepice, šátky, návleky na paže apod.
Pokud se chystáte běžet v trenýrkách, zvažte natření odhalených částí těla například vazelínou nebo olivovým olejem (případně hřejivou nebo vodoodpudivou emulzí). Do určité míry omezí únik tělesného tepla pokožkou. POZOR: ruce si po použití emulze řádně omyjte, aby vám zbytky „nezpříjemnily“ běh, když byste si třeba chtěli otírat pot okolo očí apod.
6. braňte se proti odřeninám a puchýřům
Běhání v dešti může být osvěžující a při vyšších teplotách dokonce i přispět k vašim lepším běžeckým výkonům. Počítejte ale i s tím, že budete mít dřív nebo později mokré oblečení. To vám může pěkně znepříjemnit běhání za deště. Při neustále se opakujícím kontaktu s pokožkou, navíc v kombinaci s potem, vám postaví do cesty nečekanou překážku v podobě odřenin. Ty jsou zpočátku „jen“ nepříjemné. Po určitém čase se mohou stát vážným problémem. Klidně vás přinutí zpomalit a změnit krok ve snaze uhýbat bolesti. Nejčastěji postiženými místy jsou vnitřní části stehen, podpaží a prsní bradavky. Jenom pro úplnost dodáváme, že poslední zmíněné se týká bez rozdílu žen i mužů.
Běžnou praxí je nanést na nejčastěji postižená místa před závodem (nebo dlouhým tréninkovým během) vhodný lubrikant. Nebo si je prostě jen přelepte kvalitní, voděodolnou náplastí. U mužů doporučuji, pokud mají ochlupenou hruď, vyholení, aby lépe přilnuly. Náplasti jako preventivní ochrana puchýřů paty a prstů na nohách dávají rovněž smysl. Zvlášť když víte, že jste na podobné „trable“ náchylní.
Na závěr stojí za zmínku, že běhání v dešti a deštivý závod zvládnete vždycky líp, když už předem zažijete ten stejný pocit. Poznáte jaké to vlastně ve skutečnosti je. Budete mít už za sebou zkušenost běhání v dešti, v zimě, větru a bůhví, v čem ještě. Zjistíte to jedině při tréninku. Takže až zase příště bude venku tak, že by ani psa nevyhnal, psa nechte doma a ven vyžeňte sebe. Jedině tak opravdu a na vlastní kůži poznáte, jak se cítí někdo, o kom sousedé za okny říkají, že je to opravdový běžec nebo opravdová běžkyně (nebo „blázen“), protože ho nebo ji ani déšť neodradí.
Post a comment:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.