bezec.eu

Jak se obléct na trénink v zimním období?

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Ať jste běžci profesionální, výkonnostní či “pouze” amatérští, tak byste měli věnovat zvláštní pozornost tréninku v zimních měsících. Z jednoho prostého důvodu – nejenom neztratit dosaženou výkonnost, ale především vytvořit si pevný základ pro další trénink a nastávající sezonu. Proto byste měli v zimních měsících řešit následující. 

Zima – chlad

Je třeba si uvědomit, že pro běh v chladném a větrném počasí, je třeba extra dbát na oblečení. Nedostatečné oblečení by se nám mohlo “pěkně” vymstít. Kombinace špatného a nedostatečného oblečení s fyzickým vyčerpáním, v důsledku našeho tréninkového běhu, nás může dostat do vážných potíží. Takzvaný wind-chill efekt (pocitová teplota) působení větru vede k daleko výraznějšímu ochlazení povrchu těla než při bezvětří (viz tabulka na konci článku). Pokud poběžíte po větru, tak chlad budete vnímat ještě jako přijatelný. Pokud však poběžíte proti větru, tak dochází k rychlejšímu odvodu tělesného tepla a tím i k dřívějšímu nástupu podchlazení.

Proto je nezbytné mít v chladném počasí vysoce funkční oblečení. Více tenkých vrstev (metoda cibule) je výhodnější než méně vrstev, i když silnějších! Všechny vrstvy by měly dobře propouštět pot, tzn. odvádět vlhkost vně těla – žádná vnitřní vrstva by neměla bránit odvodu této vlhkosti! Mějme na paměti, že v chladném počasí platí: čím sušší kůže, tím lépe! Stejně tak, že je lepší být tepleji oblečen, než naopak!

Při větrném počasí úplně postačuje, jako vnější vrstva, bunda z materiálu, který je odolný proti větru, ale nesmí bránit odvodu vlhkosti vně těla. Pokud by tak nebylo, tak by zadržená vlhkost na vnitřní straně bundy kondenzovala a efekt by byl stejný, jako kdybychom běželi neoblečeni ve studeném dešti.

Při teplotách pod -10°C byste si měli rozmyslet, jestli není lepší venkovní trénink nahradit tréninkem vnitřním! Při tak nízké teplotě totiž dochází k přílišnému, prudkému ochlazení svalů a může taktéž docházet i k podráždění dýchacích cest (je to však velice individuální a záleží na tom daném jedinci a jeho zkušenostech).

Jako alternativu můžete zvolit spinning, běh na běžeckém trenažéru, apod. Tato fyzická aktivita vám nahradí běžecký trénink a sníží riziko onemocnění a zranění na únosnou mez, které je při běhu při teplotě pod -10°C vysoké!

TIP: Při takovýchto teplotách je možné předejít nachlazení používáním homeopatických léků např. Dulcamara C30 a Aconitum D4

Funkční oblečení

Prodyšné, odolné proti větru a případně nepromokavé by mělo postačovat. Důležitý je transport potu od pokožky a tím zachování pokožky co možná nejsušší! Optimálním oděvem je tzv. „druhá kůže“. Z materiálů jsou doporučovány především materiály na syntetické bázi (Tactell, nylon, Duro-Tex, Supplex, goretex, a další) a to nejenom pro oblečení jako takové, ale i ponožky. Ty jsou bohužel neprávem podceňovány a přehlíženy! Jsou minimálně stejně důležité jako ostatní oblečení. Nezapomínejte si chránit vhodným oblečením i krk, hlavu i ruce! Rolák, čepice i rukavice jsou zde víc jak na místě!

Výběr oblečení je v současné době velký, jen se v nabídce umět zorientovat a vybrat to ideální pro vybranou fyzickou aktivitu! Jiné oblečení je vhodné na turistiku, jiné pro cyklistiku, jiné pro klasický běh a jiné i pro běh na běžkách.

TIP: Při dobře zvoleném funkčním oblečení, je v každém případě běh příjemnější a zdravější, respektive sníží riziko zranění a onemocnění! Zapomeňte v tomto ročním období (nejenom v tomto) na oblečení z bavlny – potem nasáklá bavlna nejenom velmi nepříjemně chladí, ale se i nepříjemně lepí na tělo a způsobuje případně oděrky. Investice do funkčního oblečení se každopádně vyplatí! I samotná údržba tohoto oblečení je snadnější, rychlejší, a v neposlední řadě i ekonomičtější.

Post a comment: