bezec.eu

Jak zlepšit body image ve třech krocích

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Body image (to, jak sami cítíme, jak vypadáme) a kondice jsou obtížné téma a úzce spolu souvisí. V tomto článku se budeme orientovat na ženy, sportovkyně, ale v žádném případě to není téma výlučně ženské.  Sportovkyně často zápasí s body image (obrazem těla). Proč? Společnost má představu o ideálech a média nás jimi zásobují. Prohlédněte si titulní stránky hlavních časopisů o vytrvalostních sportech a uvidíte tam fotky velmi fit a štíhlých sportovců. 

Zdá se také, že na každé titulní stránce najdeme palcový titulek „5 způsobů jak zhubnout 5 kilo“ Zcela nás pohltí pocit, že vidíme, jak nevypadáme tak, jak ale myslíme, že bychom vypadat měly. Studie uvádí, že 69% dívek ve věku 11-18 let přiznalo, že fotky v časopisech ovlivnily jejich představu o ideálním těle.

Pro vytrvalostní sportovce je váha důležitá, protože ovlivňuje výkon. U elitních sportovců je dokonce zásadní a možná to je důvod, proč se porucha příjmu potravy objevila u 20% elitních atletek ve srovnání s 9% u žen běžné populace.

Chci se zaměřit na své vrstevnice, běžkyně, které mám kolem sebe. Když se těchto běžkyň zeptáte, proč začaly s vytrvalostním sportem, hodně z nich vám pravděpodobně odpoví, že chtěly zhubnout. Trénujeme, abychom měly kondici a byly zdravé. A výsledkem je často pevnější tělo a lepší zdraví – když se ale podíváme do zrcadla, musíme si uvědomit, že nejsme elitní běžkyně.

Máme tendenci vnímat téma obrazu těla spíš u lidí, kteří váží příliš mnoho, ale zapomínáme na opačnou stránku. Jsou lidé, od přírody velmi štíhlí, kteří mají velký problém váhu nabrat. Protože ale víceméně splňují běžný ideál, neuvědomujeme si, že mohou také trpět tím, jak vypadají.

Regina Hammondová, MS, RD, ředitelka sekce výživy serveru Trismarter.com, nám řekla: „ Nikdo není vždy 100% spokojený s tím, co vidí v zrcadle a to je normální. Problém je, když žena nevěří, že si zaslouží mít to, co v zrcadle vidí, ráda, že jiným lidem se to, co ona vidí v zrcadle líbí, nebo když přílišná koncentrace na nedokonalosti převáží nad schopností trénovat nebo to ovlivní její zdraví.“

Zde jsou tři věci k zamyšlení, které vám můžou pomoci zlepšit do budoucna vaši body image

Jaký je tvá ideální body image a proč?

Myslíš si pokaždé, když se podíváš do zrcadla, že potřebuješ shodit 2-5kg? Někdo ti v minulosti (nebo teď) nasadil brouka do hlavy? Je to reálné v ohledu na zdraví? „Proč“ je tu důležitým momentem. Sepište si své důvody, párkrát si je přečtěte a uvidíte, jestli dávají smysl. Regina takto pracuje se sportovkyněmi, ptá se, jak jim tělo pomáhá vyniknout v jimi vybraných sportech.

Jsi zdravá?

Chodíš na preventivní prohlídky a odběry krve prokazuí, že jsi zdravá? Máš-li v pořádku krevní tlak, srdeční puls, metabolické funkce a krevní obraz a jsi tedy zdravá, jsi tu na správném místě.

Vnímáš roli jídla jako něčeho, co ti dává energii, abys mohla být úspěšná ve sportu? Abys mohla vnímat své tělo pozitivně, je potřeba mít pozitivní vztah k jídlu. To znamená, že rozumíš tomu, že jíš dobré jídlo pro dobré zdraví a výkon, ale občas si klidně dopřej i něco ne až tak zdravého. 

Kniha Racing Weight (Závod s váhou) od Matta Fitzgeralda je skvělým zdrojem výborných komplexních receptů pro zdravou, vyváženou stravu pro vytrvalostní sportovce. Ale název knihy (dle mého názoru) navádí, že bychom měli všichni usilovat o dosažení ideální závodní váhy. Ne všichni se hodlají stát super štíhlým vytrvalostním běžcem, ne každý jím potřebuje být.

Jestliže nejsi, kde bys chtěla být, jak moc velké úsilí jsi ochotná věnovat dosažení svého cíle?

Možná si vybavíš fotky Dary Torres na titulní stránce magazínu Time před Olympiádou v roce 2008,kde je vyzdvihována úžasná kondice 40 leté matky. Budu upřímná, vzala jsem tehdy časopis do ruky a řekla: „Wow, takhle bych chtěla vypadat!“ (Nevypadám a je to ok). Nesmíme zapomínat, že:

  1. je elitní plavkyně, jejíž život je celý věnovaný tomu, mít tělo v dokonalé možné kondici
  2. má celý tým lidí, kteří jí pomáhají cílů dosáhnout

Běháš-li jen pro zábavu, máš práci na plný úvazek a rodinu, je z mnoha důvodů důležité, abys o sebe dbala, spala, jak potřebuješ, a jedla vyváženou stravu. Ale jsme jen lidé a dokážeme zvládnout jen omezené množství stresů. Ať už je tvůj cíl jakýkoli, ber realisticky to kde jsi, kde být chceš a jak moc jsi pro to ochotná obětovat. 

Zjistíš-li, že máš problém akceptovat svou body image (to, jak vypadáš), nebo máš konkrétní cíle a víš, že jich chceš dosáhnout ve zdraví, je dobré konzultovat vše s profesionálním výživovým poradcem. Budeš zdravá, budeš fit a pyšná sama na sebe.

Post a comment: