bezec.eu

Víte kolik spálíte kcal chůzí nebo během do schodů?

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Jak moc chození po schodech pomáhá, oproti ježdění na eskalátorech či ve výtahu? Může pár vyšlápnutých schodišť navíc, každý den mít vliv na naši kondičku a nadváhu? Zde jsou některá fakta, o tom kolik kalorií může 72kg člověk spálit chůzí po schodech:

  • 2 kalorie na schodiště, které má 12 schodů, to znamená 0,17 kalorie na každý vyšlápnutý schod
  • 5 kalorií za minutu pomalé chůze do schodů. To jsou kalorie, které by se při stání na eskalátoru či ve výtahu nespálily
  • 11 kalorií za minutu při rychlém výšlapu schodů
  • 11 kalorií za minutu na běžeckém páse pro chůzi do schodů
  • 19 kalorií za minutu při běhání do schodů
  • 4 kalorie za minutu spálíte chůzí dolů po schodech, což je podobné jako chůze na rovné zemi 
  • 1,6 kalorií za minutu při stání na eskalátoru nebo ve výtahu, což je asi 1/3 toho, co spálíte při pomalé chůzi do schodů
  • Za celý rok, můžete shodit přes 1kg pouze tím, že půjdete po schodech 1 minutu denně

Výšlap do schodů je výzvou pro více svalů než chůze na rovném povrchu nebo stání. K výstupu do schodů používáte svůj hýžďový sval a zadní část stehen. Tyto svaly propínají boky. Chcete-li posílit zadek – choďte po schodech. Některé fitness aplikace počítají kolik chodů či pater jste vyšli a odmění vás odznaky a trofejemi.

Chůze do schodů je aktivita snadno zařaditelná do vašeho denního programu. Jeden z „malých krůčků“ doporučených na HealthierUS.gov je chodit po schodech. 

Eliminace schodů v domovech má své stinné stránky

Se stárnutím populace, začínají být více žádané jednoposchoďové domy a domy s hlavní ložnici v přízemí. Lidé chtějí eliminovat schody v jejich životě. Pokud máte osteoartritidu kolena nebo boků, pravděpodobně se vyhýbáte schodům. 

Pokud, ale nemáte žádné problémy s klouby, je dobré trénovat a posilovat vaše svaly a klouby každý den. A to nejlépe tím, že budete žít v dvouposchoďovém domě se schody, jako zabudovaným fitness programem. Poté při nošení nákupu do druhého patra spálíte více než dvakrát tolik kalorií, než kdybyste měli kuchyni v přízemí. Pokud však máte problémy s klouby, vyhněte se nošení těžkých věcí nahoru či dolů. Je to výborné mít prádelnu na stejném patře jako ložnice a kuchyni na stejném patře jako vstup do domu. Můžete stále využít výhody schodiště, ale nenosíte těžké věci nahoru a dolů.

Co vás donutí chodit po schodech?

Několik studií se zabývalo tím, jako povzbudit lidi, aby v nákupních centrech a v práci chodili po schodech místo ježdění na eskalátorech či ve výtazích. Jednou efektivní taktikou, byly zprávy na podstupnicích schodů. Obecně je efektivní., napsat zprávu tam, kde se lidé rozhodují, zda půjdou po schodech nebo pojedou výtahem.

Udělejte si schody přívětivé 

Schody musí být příhodně umístěné, nesmějí bych schované a špatně označené. Je rozdíl pokud vnímáte schodiště jako osamělé a strašidelné místo, nebo jako místo bezpečné a frekventované. Architekti, designéři a stavbyvedoucí, ti všichni mají svou roli ve výstavbě přátelštějších a lákavějších schodů pro chodce v kancelářských budovách, školách, nemocnicích a vládních budovách. Tohle je však na zvážení aktivního návrhářství. Pokud je to schodišťová šachta, může být špatně uklízena, bez dekorace a větrání, potom se není čemu divit, že lidé raději čekají na výtah. 

Malé krůčky se sčítají 

Chození po schodech je jen jeden malý krok. Potřebujete přidat ještě další malé změny, abyste byli aktivnější a jedli lépe, pokud chcete zůstat zdravý a fit. Největším krokem by mohla být cvičení pro zdravé osoby – 30 minut denně přiměřeného cvičení jako svižná chůze pět dní v týdnu a silové cvičení zbylé dva dny v týdnu. 

Přidejte chození po schodech k vaší chůzi

Přidání schodů do vašeho cvičení je skvělou cestou jak přidat intervaly intenzivního cvičení. Chůze po schodech zvýší vaši srdeční činnost a vytvaruje Váš zadek a zadní stranu stehen. To je dobrý bonus k vašemu cvičení.

Post a comment: