bezec.eu

Jak ošetřit promáčené běžecké boty?

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Asi se vám to už také stalo. V létě vás nečekaná bouřka zastihla příliš daleko od jakékoliv možnosti schovat se před deštěm. Nebo to v zimě byla studená a mokrá břečka, která nám v posledních letech dělá, zvlášť ve městech, společnost častěji než bílý, tiše křupající sníh, po němž (když ho není moc) je tak sváteční běžet (když má člověk ty správné boty).

A možná to bylo něco jiného, co způsobilo, že vaše milované běžecké boty byly, ještě než jste doběhli domů, do poslední nitky tkaniček naprosto a zcela promočené. Vy jste pak s nimi bezradně stáli v koupelně, každá jako by vážila o kilo víc, a říkali jste si, co teď?

Odpověď je překvapivě jednoduchá. Jednu věc byste v takové situaci v žádném případě neměli dělat a další byste rozhodně udělat měli. Když to nepopletete, cca do 24 hodin bude pacient (vlastně dva) zase na (vašich) nohou a v plné kondici.

  1. Nikdy nedávejte mokré ani vlhké běžecké boty do blízkosti topení, krbu nebo čehokoliv jiného, co je přímým zdrojem sálavého tepla. To se týká například i letním sluncem rozpáleného balkónu. Vlhkost by zcela jistě zmizela rychleji, to je pravda, ale s ní by odešla také funkčnost přinejmenším některých technologických prvků, jež se uvnitř každé jenom trochu slušné běžecké obuvi ukrývají. Speciální materiály, z nichž jsou různé části běžecké boty vyrobeny, jsou totiž citlivé na prudké změny teplot v obou směrech, což znamená, že jim škodí jak příliš velké teplo, tak příliš velká zima. Pokud vám jeden pár vydrží delší dobu, zkuste si všímat, jak rozdílný pocit během roku z běhání v těchto botách máte podle toho, jak se venku mění teplota.
  2. Správný postup je ten, že (jestliže je situace až tak vážná) nejprve vylijete vodu. Potom vytáhnete tkaničky, vyjmete vložky a zbývá jediné – boty důkladně vycpat novinami nebo třeba papírovými utěrkami a umístit je na suché a dobře větrané místo (takže ne na balkón, když pořád ještě prší).

Při opravdu velkém promočení pomůže noviny jednou nebo dvakrát po několika hodinách vyměnit a příští den už byste měli být schopni zase vyrazit.

Tato záchranná operace, pokud s ní nebudete příliš otálet, uvede vaše boty opět do běhu schopného stavu.

Běháte-li však pravidelně, platí pro vás pravidlo, že byste měli střídat minimálně dva páry obuvi. Je totiž lepší, abyste svým „přírodně propraným“ botám dali vždy alespoň jeden den odpočinku navíc. Nejenomže tak zabráníte vzniku sklepního zápachu, ale samy boty se vám odvděčí tím, že vám déle vydrží.

Post a comment: