bezec.eu

Výhody zimního běhu

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Každý rok čtu touto dobou stále ty stejné články o výborných trénincích na pásu během zimních měsíců. Články jsou fajn a jsem si jistý, že tréninky super. Ale vzkaz, který tyto články přinášejí mezi řádky je asi ten, že běhat venku v zimě je nebezpečné a šílené – něco, čemu bychom se měli vyhnout. Jako by ani nebyla jiná volba. Rozhodl jsem se napsat tento článek, abych vám ukázal, že jiná volba existuje. Běhat v zimě je boží!  Je to povzbuzující a dá vám takový pocit síly a úspěchu, jaký vám pás nikdy nemůže poskytnout. A není to jen tohle. Vyjmenuji vám své 4 důvody, proč stojí za to, vzdorovat nečasu třeba už tuto zimu. 

1. Sníh – Síla – Rychlost

Pokaždé, kdy se chodidlo dotkne země, je odpovědností těla, aby ho zase co nejrychleji od země odlepilo. Povrch, po kterém běháme, může tento úkol hodně znesnadnit.  Možná to ale není zase tak špatné. Běh ve sněhu je ubíjející rutina. O tom není pochyb. Stejně jako olympijský vítěz na 1500m, Herb Elliot, běhal opakované výběhy v písečných dunách, aby zvýšil svou sílu, stejně tak budete rychlejší, až se z pomalého běhu ve sněhu vrátíte na běžné cesty.

2. Zpomalení přináší ovoce

Tělo potřebuje čas od času nabít baterky. Ve skutečnosti to potřebuje mnohokrát v průběhu roku. Bylo by super, kdybychom mohli makat celé týdny a měsíce nadoraz, bez pauzy. Ale tak to bohužel nejde. Potřebujeme období, kdy běháme stanovené kilometry a čas nás moc nezajímá. Studené, lezavé zimní počasí nás zpomaluje, jasně, no a? Možná je čas dopřát si pauzu.

3. Běh v chladnu je snadnější

Teď zpozorněte a přemýšlejte. Pro vaše tělo je běh ve vedru super náročný. Je to sice skvělý pocit, běžet podél pláže, bez trička (chlapi) nebo ve sportovní podprsence (dámy), ale práce, jakou musí naše tělo vykonat, aby se v tropickém parnu stíhalo ochlazovat, je ohromná. Pocení a ztráta elektrolytů jsou velmi vyčerpávající. Na druhou stranu, i když donutit se vylézt ze dveří a vyběhnout, když teploty spadly pod bod mrazu, je pro vás náročný úkol, pro vaše tělo to je hračka. A nestrachujte se, plíce vám nezmrznou. Tělo je neuvěřitelně výkonné a zvládne chladný vzduch zahřát dřív, než se do plic dostane.

4. Těšte se na jaro

Tento bod je jen o hlavě, ale každý, kdo žije v zemi, kde se střídají čtyři roční období, bude vědět, o čem je řeč. Po dlouhém, parném létě není nic hezčího, než první studené, křehké ráno, kdy si musíte vzít triko s dlouhým rukávem a třeba i tenké rukavice. Nic hezčího, kromě prvního teplého dne po úmorné dlouhé a studené zimě, kdy s radostí natáhnete kraťasy a konečně vystavíte své paže božským slunečním paprskům. Šijou s vámi všichni čerti, vyrazíte, na sobě méně vrstev, pod nohama žádný sníh, a budete sami sobě děkovat, že jste ty ošklivé lednové dny zvládli. A teď zaberete, rychleji, šlápněte do toho!

Bylo by ode mě nezodpovědné, kdybych nedal do placu několik upozornění k tomu, co jsem výše napsal. Zaprvé, chystáte-li se vyběhnout v extrémním mrazu, ověřte si předem, že máte vhodné vybavení. Noste palčáky, ne prstové rukavice. Zadruhé, žijete-li v oblasti, kde pravidelně bývá hodně sněhu, než do něj vyběhnete, dostatečně posilte stabilizátory. Zainvestujte do sebe a pořiďte si některý z mnoha tipů nesmeků (je spousta možností). Ať už je jakkoli extrémní počasí – zima jako vedro, informujte někoho, kam se chystáte a v kolik byste se měli vrátit. Divné věci se dějí a určitě nechcete zůstat zaseklí na nějaké trati v mrazu, aniž by někdo tušil, kde jste.

Tak do toho. Používejte hlavu, makejte a užívejte zimu!

Post a comment: