bezec.eu

Zvládne vaše běžecká hlava běžet pomalu?

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Ptám se proto, že pomalé vyklusávání neboli jogging přesně tohle někdy vyžaduje. Odvahu. Jste si opravdu natolik jistí běžcem či běžkyní hluboko uvnitř sebe, že se v den, kdy před sebou máte jenom lehký, regenerační běh, klidně necháte předběhnout lehce obézní sousedkou s iPodem v jedné ruce a vodítkem, na jehož konci je čivava, v ruce druhé?

I když si třeba zrovna vy sami sebou jistí jste, snad mi i tak dáte za pravdu, že běžet pomalu není vůbec snadné a že to často vyžaduje notnou dávku disciplíny. Jenomže skutečné běhání už je jednou takové a skutečným běžcům a běžkyním na tom, co si myslí ti, kdo běhání nerozumí, nezáleží. Chápou totiž, že když chce člověk zůstat zdravý a když chce hlavně dobře závodit, chtě nechtě musí někdy běžet taky pomalu, aby tělo dostalo šanci zotavit se po tréninkové nebo závodní zátěži a mohlo se připravit na další.

Ale jak pomalu je dostatečně pomalu? Např. pro někoho, kdo uběhne 5 km za 20:15, je to tempo kolem 6:30/km, takže zhruba 60 % maximálního úsilí, což už je opravdu hodně pomalu, uznávám. Má to však svoje důvody.

Především, v „lehké“ dny je důležitější, aby byl běh příjemný pro vaše srdce a plíce, méně tak pro vaše nohy. Proč? Protože čím více je v organismu kyslíku, tím více svaly kvůli energii spalují tuk. Uhlohydráty, které sníte během 48 hodin mezi dvěma intenzivními zátěžemi, jsou tak ušetřeny a mohou se přeměnit v glykogen, jinak také palivo rychlého běhání.

Je to prosté. Čím blíže spodní hranici své aerobní zóny poběžíte, tím více uhlohydrátů ušetříte, zatímco svaly budou spalovat tuk. Rychleji se vám obnoví zásoby glykogenu a ten bude vašim svalům k dispozici, až budou při dalším těžkém tréninku nebo závodě pracovat v pásmu anaerobním.

Výše uvedených hodnot byste se měli zkusit držet, zejména pokud budete mít den před závodem. Pokud ne, nemusíte na sebe být až tak přísní a můžete běžet trochu rychleji – zhruba na 65-70 % maximálního úsilí (u 5 km za 20:15 tomu odpovídá tempo v rozmezí 6:40-6:55/km). To proto, že regenerační běh slouží ještě dalšímu účelu, než jenom regeneraci, a tím je rozvoj obecné vytrvalosti. Když svaly kromě tuku spotřebují také určité množství glykogenu, svalové enzymy budou tuk na energii štěpit efektivněji.

Tak co? Je vaše pomalé tempo dost pomalé?

Post a comment: